Back To Main
 • تماس با ما

  نشانی: تهران، میدان انقلاب، روبروی سینمای بهمن، تالار بزرگ کتاب، پلاک 29، کتاب فروشی سوده (دانایی) تلفن فروشگاه

  +098 21- 66957132

  تلفن دفتر نشر

  +098 21- 77053246

  رایانامه info@neveeseh.com

توضیحات تکمیلی

#
GoRight
post-image
گفت‌ وگوهاي ياکوبسون و پومورسکا

رومان یاکوبسونرا می‌توان بدون تردید دانشمند و به تعبیری دقیق‌تر، علامه ‌یِ چند رشته‌ شناس و چند زبان ‌دان دانست؛ کسی که توانسته است چند دنیای فرهنگیِ تا حدی مختلف، چندین تجربه‌ی علمی متفاوت، و چند دوره‌ی علمی را به هم پیوند زند. از این رو، بی‌شک او یکی از بزرگ‌ ترین زبان ‌شناسان طول تاریخ و حتی یکی از بزرگ‌ ترین اندیشمندان سده‌ ی بیستم محسوب می‌ شود.

یاکوبسون بی ‌شک متخصصی بی ‌بدیل و نظریه ‌پردازی بنیان‌ گذار در حوزه ‌های مختلف است. بخشی از مهم ‌ترین حوزه‌ های فعالیت او عبارت است از: زبان‌ شناسی - از جمله آواشناسی و واج‌ شناسی، زبان‌ شناسی تاریخی و بویژه مطالعه‌ ی زبان ‌های اسلاوی، مطالعه ‌ی مبانی همگانی زبان‌شناسی، صرف و نحو و معنی ‌شناسی - نشانه‌ شناسی، نظریه‌ پردازی و نقد ادبیات و هنر - از نقاشی گرفته تا سینما - مطالعه‌ی وزن و توازن در شعر و نظم- از توازن صرفاً آوایی گرفته تا توازن‌ های غیرآوایی، و نیز متانیمی و متافور –مطالعه ‌ی فولکلور، تاریخ و فرهنگ، زبان ‌آموزی، و عصب‌ شناسی زبان بویژه در مسئله‌ی زبان‌پریشی و اسکیزوفرنی.

مجموعه‌ گفت‌ وگوهای یاکوبسون و پومورسکا به لحاظ ارائه‌ ی تصویری فراگیر از سیر تحول علمی، معرفی خاستگاه‌ ها و اشاره ‌ای هرچند فهرست‌ وار به دیدگاه ‌های یاکوبسون بی ‌همتاست، اگرچه لحن گفت ‌وگویی آن و پرداختن به تاریخ پُربار 70ساله، با تمام پیوندهایی که با حوزه‌ های دانش و هنرِ زمانِ خود دارد، و نیز با درنظرگرفتن تحولات و جابه ‌جایی ‌هایش، آن هم در صفحه‌ هایی معدود، خواندن و درک آن را دشوار می‌ کند؛ این دشواری تا حدی نیز به دلیل این است که این گفت ‌وگو ابتدا به زبان فرانسوی انجام شده و در سال 1980 توسط انتشارات فلاماریون در پاریس به چاپ رسیده، و سپس به انگلیسی ترجمه شده و در سال 1983 توسط انتشارات دانشگاه کمبریج انتشار یافته است.

 

چند برگی از کتاب را از اینجا دریافت کنید.

عنوان کتاب: گفتگوهای یاکوبسون و پومورسکا

مترجم: فرهاد ساسانی

‏مشخصات نشر: تهران : نشر نويسه پارسي، ‏‫1394.

‏مشخصات ظاهری:‏   298 ص.            

کد کتاب : اول
شابک : 1-14-7030-600-978
نویسنده :کريستينا پومورسکا
مترجم : فرهاد ساسانی
تعداد صفحات : 298
قطع کتاب : رقعی
نوع جلد : نرم
سال چاپ : 1394
نوبت چاپ : اول
ویرایش : فرهاد ساسانی
قیمت : 20000

0 نظر 1394 نوشته : کريستينا پومورسکا

ads