درآمدی بر زبان‌شناسی پیکره‌ای

370,000تومان
کد محصول: NP0150
موجودی در انبار
تعداد بازدید 605 بازدید
بخشی از کتاب را بخوانید دریافت فایل PDF

خصوصیات محصول

  • نویسندهسندرین زوفری
  • مترجمدکتر محمدحسن ترابی- دکتر شهره صادقی
  • تاریخ نشر1402
  • قطعرقعی
  • نوع جلدنرم
  • تعداد صفحات460

توضیحات محصول

در دهه‌های گذشته، استفاده از روش‌های کمی تقریباً در همۀ حوزه‌های زبان‌شناسی تعمیم یافته است. با این حال، استفاده از این روش‌ها مستلزم درک کامل اصول زیربنایی آنها است. هدف اصلی کتاب حاضر، ارائۀ مقدمه‌ای بر      روش‌های کمی در زبان‌شناسی و ارائۀ راهنمایی به‌روز و در دسترس برای زبان‌شناسی پیکره‌ای (Corpus Linguistics) و  زبان‌شناسی  تجربی  (ٍExperimental Linguistics) است. 

 زبان‌شناسی پیکره‌ای رشته‌ای تجربی است، بدین معنا که از داده‌های تولیدشده توسط گویشوران برای مطالعه زبان استفاده می‌کند. این روش‌شناسی در مقابل روش خردگرا قرار دارد که با تکیه بر دانش زبانی خود فرد و نه داده‌های برونی عمل می‌کند. در دوران ما، توانایی تحلیل کمّی داده‌های پیکره‌ای تبدیل به بخش جدایی‌ناپذیر جعبه‌ابزار         زبان‌شناسان شده است. بدین معنا که نسل جدید دانشجویان به استفاده از این روش‌ها نیاز دارند که به آنان کمک  می‌کند مسائل زیربنای کاربرد آن‌ها در نوشتگان علمی را بهتر بشناسند، نتایج به‌دست‌آمده را با دیدگاه انتقادی ارزیابی کنند، و از آن‌ها در کارهای آکادمیکشان بهره ببرند. 

  برای خواندن این کتاب به داشتن پیشینه زبان‌شناسی خاصی نیاز ندارید، مگر اطلاعات پایه‌ای زبان‌شناختی، به‌علاوه تسلط حداقلی بر ابزارهای رایانه‌ای، مانند نرم‌افزارهایی شبیه به اکسل. این کتاب به گونه‌ای طراحی شده که منبعی مقدماتی باشد برای تدریس زبان‌شناسی پیکره‌ای در دانشگاه و همچنین ابزاری باشد برای دانشجویانی که دوست دارند استفاده از پیکره‌ها را یاد بگیرند.


نظر بدهید

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
    بد           خوب