« تمامي كالاها و خدمات اين فروشگاه، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است »
post-image
دومين همايش ملي زبانشناسي پيکره اي


زبان‌شناسی پیکره‌ای حوزۀ نوپایی است که با ورود رایانه و اینترنت با شتاب مسیر پیشرفت را طی می‌کند. سازوکارهای مطمئن و کارا سبب شده است تا این حوزه به سرعت جای خود را در میان حوزه‌های دیگر زبان‌شناسی باز کند. امروزه استفاده از پیکره‌های زبانی نقش مهمی در تحقیقات زبان‌شناسی و دیگر حوزه‌های پژوهشی دارد که با زبان سروکار دارند. همین سبب شده است تا از یک سو تهیۀ انواع پیکره‌ها از اقبال زیادی برخوردار باشند و از سوی دیگر استخراج اطلاعات از آنها با دو منظور پژوهش‌های زبان‌شناختی و پردازش زبان طبیعی توسط ماشین، علاقمندان زیادی را به خود جلب کند.این کتاب شامل 15 مقاله مربوط به دومین همایش ملی زبان­شناسی پیکره­ای است.


ناشر : تاریخ نشر : 95 نوشته :
post-image
مجموعه مقالات نخستين همايش ملي زبانشناسي پيکره اي


زبان‌شناسی پیکره‌ای که با پیدایش و توسعۀ تدریجی پیکره‌های زبانی در سه دهۀ پایانی قرن بیستم میلادی بوجود آمده شاخه‌ای از مطالعات علمی زبان را تشکیل می‌دهد که هم اکنون به یکی از راهبردهای مهم و عملی برای تحلیل داده‌های و مسائل زبانی تبدیل شده است. زبان‌شناسی پیکره‌ای با تحلیل حجم‌های بسیار بزرگی از متون زبانی به صورت الکترونیکی، قادر به پشتیبانی و تأیید احکام و فر‌ضیه‌هایی است که در خصوص زبان ارائه می‌شود. به عبارت دیگر، زبان‌شناسی پیکره‌ای  مبنایی روش‌شناختی برای رصد مطالعات و پژوهشهای زبانی است.مطالعات پيكره‌اي كه مبتني بر پيكره‌هاي زباني هستند، در طيف وسيعي از مطالعات زبان‌شناختي كاربرد دارند. علاوه بر حوزه‌هايي همچون فرهنگ‌نگاري، مطالعات تطبيقي و ترجمه، آموزش و يادگيري زبان، سبك‌شناسي و مطالعات ادبي كه در آن‌ها از پيكره‌هاي زباني استفاده مي‌شود.


ناشر : تاریخ نشر : 94 نوشته : آزاده ميرزائي
        
  • 1
  •