« تمامي كالاها و خدمات اين فروشگاه، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است »
post-image
مجموعه مقالات چهارمين همايش ملي زبانشناسي رايانشي


زبان‌شناسی رایانشی میان‌رشته‌ای است که به بررسی مسائل زبانی با رویکرد رایانشی می‌پردازد. هدف اصلی این حوزه، درک و تولید زبان طبیعی در قالب گفتار و نوشتار است. برای رسیدن به این هدف، دانش زبانی باید به‌گونه‌ای الگوریتمی که قابلیت فهم و استفاده توسط رایانه را دارد، ارائه گردد. زبان‌شناسی رایانشی بخشی از علوم شناختی نیز محسوب می‌شود که با حوزة هوش مصنوعی به‌عنوان زیرمجموعه‌ای از علم رایانه، هم‌پوشی بسیار زیادی دارد. زبان‌شناسی رایانشی دو جنبة نظری و کاربردی دارد. جنبة نظری آن با زبان‌شناسی نظری و علوم شناختی در ارتباط است تا دانش زبانی برای درک و تولید به‌صورت صوری ارائه گردد. این‌گونه صوری‌سازی به‌شکلی دانش زبانی را شبیه‌سازی می‌کند که قابلیت پیاده‌سازی در نرم‌افزارهای رایانشی را داشته باشد. نرم‌افزارهای تهیه‌شده بیانگر جنبة کاربردی زبان‌شناسی رایانشی است.

ناشر : تاریخ نشر : 96 نوشته : مسعود قيومي - آذين شهرياري فرد
post-image
زبانشناسي اينترنت: راهنمايي براي دانشجويي


 زبان‌شناسی اینترنت: راهنمایی برای دانشجویانInternet Linguistics: A Student Guide  هرجا که زبان هست، زبان‌شناس هم هست. این کار زبان‌شناسان است که نمودهای زبان را در هرجایی جستجو، توصیف، و تحلیل کنند. بنابراین، وقتی ما با بزرگ‌ترین پایگاه دادگان زبانی‌ای که جهان ‌تاکنون به خود دیده است، مواجه می‌شویم، باید ‌انتظار داشته باشیم که زبان‌شناسانی آن را بررسی کنند تا بدانند چه اتفاقی در حال روی دادن است. این کار شروع شده است. و درنتیجه، یک رشته جدید در حال شکل‌گیری است: «زبان‌شناسی اینترنت».نویسندۀ کتاب، با سبک جذاب و جامعه‌پسندش، با استفاده از مثال‌های واقعی و ارتباط شخصی‌اش با شرکت‌های اینترنتی به مسائل زبانی اینترنتی‌ای می‌پردازد که به طور روزمره بر ما اثر می‌گذارند. وی تحلیل‌های زبانی جدیدی از توئیتر، امنیت اینترنت، و تبلیغات اینترنتی ارائه می‌دهد، ویژگی در حال رشد چندزبانگی اینترنت را بررسی می‌کند، و مشاهدات روشنگرانه‌ای از گستره وسیعی از رفتارهای اینترنتی، از اسپم گرفته تا علامت تعجب، به‌دست می‌دهد.


ناشر : تاریخ نشر : 97 نوشته : ديويد کريستال