« تمامي كالاها و خدمات اين فروشگاه، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است »
post-image
تنوع زباني و عدالت اجتماعي: درآمدي بر زبان‌شناسي اجتماعي کاربردي


جهان امروز بیش از هر زمان دیگری در تاریخ در حال تجربه مهاجرت و پدیدۀ تنوع فرهنگی و زبانی در کشورهای مختلف است. موضوع اصلی کتابِ «تنوع زبانی و عدالت اجتماعی» معرفی و نقد نمونه‌هایی از تبعیض و بی‌عدالتی در بستر فعالیت‌های اجتماعی است که زبان در آنها نقش تعیین‌کننده‌ای دارد. نویسنده کتاب با نثری شیوا و روایت‌گونه به نقش زبان‌های مختلف اقلیت (مانند زبان دری در استرالیا) و اکثریت (مانند سلطۀ زبان انگلیسی) در جوامع مهاجرپذیر از جمله استرالیا، بریتانیا و آمریکا می‌پردازد. این کتاب در هشت فصل به ما نشان می‌دهد که چگونه زبان در محیط کار، تحصیل و اجتماع بسترهای ظهور بی‌عدالتی اجتماعی و تبعیض را در جوامع موسوم به لیبرال-دموکرات به وجود می‌آورد. آنچه کتاب حاضر را به‌طور ویژه برای خوانندگان ایرانی جذاب‌تر می‌کند اشاره به تنوع فرهنگی و زبانی جلفای اصفهان در دوران صفویه و تنوع سنگ‌قبر‌نوشته‌های آرامستان دولاب در تهران است. خواندن این کتاب به علاقه‌مندان حوزۀ زبان‌شناسی اجتماعی، زبان و مهاجرت و عدالت اجتماعی توصیه می‌شود.

ناشر : پريسا بخشنده تاریخ نشر : 98 نوشته : اينگريد پيلر
post-image
زبان، فرهنگ و هويت: چشم‌اندازي قوم‌زبان‌شناسانه


هویت ما چگونه شکل می‌گیرد؟ میان فهم ما از هویت خود و برداشت دیگران از آن- هویت اجتماعی- چه رابطه‌ای وجود دارد؟ برای نزدیک‌‌تر کردن برداشت دیگران از هویت‌مان به آنچه خود می پنداریم یا آنچه که دوست‌داریم از خود بنماییم، چه شیوه‌هایی را در پیش می‌گیریم و همه این‌ها چگونه با زبان ربط دارد؟ رایلی برای توضیح این‌ها رهیافتی میان‌رشته ای را در پیش می گیرد که از یک سو بر جامعه شناسی شناخت و از سوی دیگر بر قوم‌زبان‌شناسی پایه گذاری شده است. در شرحی خواندنی و موشکافانه از این مسئله ها که پر از نمونه‌های گرفته شده از مطالعه‌های قوم‌شناسانه و پیش‌آمدهای معمول زندگی روزانه است، او نشان می‌دهد که چگونه نه‌تنها انگاره ما از هویت خود و دیگران، بلکه فهم ما از واقعیت و آنچه در باره جهان بدیهی می انگاریم در میان‌کنش با دیگران و از راه گفتمان شکل می‌گیرد و زبان اثرگذاری بنیادینی در شکل‌گیری آن دارد. در لابلای این شرح رایلی معنایی از گفتمان‌کاوی به دست می دهد که بسیار ژر‌ف‌تر از آنی است که دانشجوی زبان شناسی اغلب با آن سروکاردارد و گفتمان‌کاوی را همچون ابزاری برای شناخت رابطه‌های شکل‌دهنده چارچوب جامعه‌های انسانی و فهم همگانی به‌کارمی‌گیرد.


ناشر : پريسا بخشنده تاریخ نشر : 1398 نوشته :