« تمامي كالاها و خدمات اين فروشگاه، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است »
post-image
معنا چيست؟


What is Meaning? در سنتی که از فرگه و راسل به ما رسیده است، نظریه‌های معنایی را یا به‌صورت نظریه‌هایی دربارۀ معناها (گزاره‌های بیان‌شده) می‌بینند یا به‌صورت نظریه‌هایی دربارۀ شرایط صدق. اما گزاره‌ها به مفهوم سنتی و کلاسیک خود اصلا وجود ندارند و شرایط صدق نیز نمی‌توانند همۀ اطلاعات موردنیاز یک نظریۀ معنایی را در اختیار ما قرار دهند. در این کتاب، یکی از برجسته‌ترین فیلسوفان زبان راه‌حلی برای خروج از این بن‌بست پیش می‌نهد. سومز نگاهی نو به گزاره‌ها دارد، نگاهی متفاوت از آنچه در رویکرد سنتی به گزاره‌ها رایج است. در این کتاب، گزاره‌ها به عنوان گونه‌هایی از یک رویداد شناختی دانسته می‌شوند که در آنها یک کنشگر ویژگی‌ها یا رابطه‌هایی را به چیزها نسبت می‌دهد و این کار را در زبان، در ادراک یا در اندیشۀ غیرزبانی خود انجام می‌دهد. از این رو، آگاهی از گزاره‌های یک فرد یا دانستن آنها به معنای آگاهی از رویدادهای زندگیِ شناختی آن فرد یا دانستن آنهاست.


ناشر : تاریخ نشر : 1396 نوشته : اسکات سومز
post-image
در استعاره هاست که هستيم


«در استعاره­ هاست که هستیم» با خوانشی نیچه­ ای از آراء لکان، به مسئله استعاره و نسبت آن با انسانگی پرداخته است. آنچه نیچه به مثابۀ امر نمادین لکانی می ­شناسد، زبان و استعاره؛ و آنچه به مثابۀ واقع می­ شناسد، ماهیت اشیاء است. نیچه زبان را ماهیتاً استعاری می­ بیند و آن را واسطه ­ای میان انسان و جهان تلقی می­ کند. از این رو، امر نمادین لکان، از نگاه نیچه، هاله­ ای بهم ­بافته از استعاره ­هاست. نیچه نیز همچون لکان بر این باور است که گریز از استعاره و زبان ممکن نیست و انسان راهی جز به سر بردن در زبان ندارد. نیچه ساختار شناختی انسان را مبتنی بر نسبت­ های استعاری با جهان می­ شناسد و کار انسان را شبیه­ سازی جهان به خود می­ داند. این کتاب در تلاش است به بسط آنچه نیچه دربارۀ زبان و استعاره گفته است، بپردازد و میان آنچه نیچه و لکانمی­ گویند، پل بزند. همچنین، کتاب، در پشتوانۀ آراء نیچه و در توضیح ناممکنی واقعِ لکان، مروری بر یافته­ های نظریه­ های کوانتوم و نسبیت داشته و درپی پاسخگویی به این سوال بوده است: چرا امر واقع قلمرو ناممکن است؟


ناشر : تاریخ نشر : 1395 نوشته : مريم قهرماني