« تمامي كالاها و خدمات اين فروشگاه، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است »
post-image
افعال معين در زبان فارسي- رويکرد دستوري شدگي


 Auxiliary Verbs in Persian                 موضوع بررسی مقوله­ ی «فعل معین» در زبان فارسی، در کنار روند پیدایش و تحول این مقوله در گذر زمان، پیش از این هیچ­گاه به شکل تک­نگاری ارائه نشده­ است. در این مختصر به گمان نگارندگان، مجالی فراهم گردیده ­است تا مقوله ­ی دستوری «معین» به­ طور مستقل، در قالبی نظام­مند و با رویکردی زبان­شناختی به بوته­ ی تحلیل سپرده­ شود. در این میان آ­ن­چه بیش از یک توصیف صورتگرایانه ­ی هم­زمانی مد نظر نگارندگان بوده ­است، اعتنا به علل و روندهایی است که با مبانی ذهن­بنیاد بشر، دست­اندرکار تکوین و زایش این ابزار دستوری به منظور ایفای نقش­های ارتباطی بوده­اند. در این کتاب، برای نخستین بار انگاره­ای ارائه می­شود تا بررسی صورت و نقش «افعال معین» به دقت و با تکیه بر مستندات فارسی امروز و فارسی دوره­های پیشین انجام پذیرد. این انگاره «مدل ابعاد معین­شدگی» نامیده شده­است. پژوهشی که در این کتاب به آن خواهیم پرداخت، پژوهشی همه ­زمانی در واکاوی روال تکوین افعال معین در زبان فارسی است. تأکید بر روال همه­ زمانی این پژوهش بدین معنا است که در بررسیِ ساخت افعال معین زبان فارسی هدف آن است  تا نقش­ ها و تا حدی ساخت صوری سازه ­های معین در نظام هم­زمانی زبان فارسی با توجه به روال تحول در زمانی این سازه­ ها به صحنه­ ی کاوشی عمیق کشیده شوند.کتابی که اینک پیش روی شماست، برگرفته از برترین رساله ­ی دکتری زبان­شناسی کشور در سال 1394 است که به همین دلیل

شایسته­ ی دریافت نخستین جایزه ­ی دکتر محمد مقدم شناخته شده ­است.


ناشر : تاریخ نشر : 1396 نوشته : شادي داوري - مهرداد نغزگوي کهن
post-image
آشنايي با دستور ساخت گروهي هسته بنيان


 An Introduction toHead-Driven Phrase Structure Grammar (HPSG)این  کتاب برای آشنایی فارسی‌زبانان با دستور ساخت گروهی هسته-بنیان، یکی از دستورهای زایشی غیرگشتاری، تدوین شده است و ترجمه‌ای از تعدادی آثار برجسته در این دستور و در رأس آنها اثر ساگ، واسو و بندر (2003) با نام نظریه نحوی: مقدمه‌ای صوری است. دستور ساخت گروهی هسته-بنیان در سال 1987 برپایه دستور ساخت گروهی تعمیم‌یافته در کتاب کارل پولارد و ایوان ساگ به نام معنی‌شناسی و نحو اطلاعات-بنیاد معرفی شد. این دستور از جمله دستورهای محدودیت­بنیاد و واژگان­گرا قلمداد می‌شود؛ ساختار زبان در آن چندسطحی (واج‌شناسی، نحو و معنی‌شناسی) است به‌طوری که همه سطوح موازی یکدیگرند و  چیزی تحت عنوان خودمختاری نحو در آن مطرح نیست و تمامی سطوح دستور از طریق محدودیت‌ها به هم مرتبط‌اند، با این وجود، این دستور، نظریه‌ای نحوی است که به واسطه صورت‌گرایی پرقدرت خود امروزه در میان زبانشناسان رایانشی با اقبال فراوان مواجه است.     


ناشر : نيوشا عاشورزاده تاریخ نشر : 1396 نوشته : مژگان همايون فر