« تمامي كالاها و خدمات اين فروشگاه، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است »
post-image
کليدواژه‌هاي نحو و نظريه‌هاي نحوي


کتاب کلیدواژه‌های نحو و نظریه‌های نحوی،  مرور جامعی بر نظریه‌های مهم حوزه نحو و افراد برجسته‌ای که در این حوزه کار کرده‌اند به دست می‌دهد، همچنین این کتاب مرجع مناسبی برای کسانی است که به‌تازگی به حوزه نحو علاقمند شده‌اند، چراکه مرور جامعی بر اصطلاحات و مفاهیم کلیدی این حوزه دارد. فصل مقدمه این کتاب، پیشینه‌ای مختصر و روشن در حوزۀ «نحو» و همچنین نظریه‌های نحوی معرفی می‌شوند. بخش‌های بعدی به معرفی اصطلاحات مهم این حوزه و متفکرین اصلی و آثار کلیدی اختصاص می‌یابد.


ناشر : محمدحسن ترابي تاریخ نشر : 97 نوشته : سيلويا لوراگي، کلوديا پارودي
post-image
افعال معين در زبان فارسي- رويکرد دستوري شدگي


 Auxiliary Verbs in Persian                 موضوع بررسی مقوله­ ی «فعل معین» در زبان فارسی، در کنار روند پیدایش و تحول این مقوله در گذر زمان، پیش از این هیچ­گاه به شکل تک­نگاری ارائه نشده­ است. در این مختصر به گمان نگارندگان، مجالی فراهم گردیده ­است تا مقوله ­ی دستوری «معین» به­ طور مستقل، در قالبی نظام­مند و با رویکردی زبان­شناختی به بوته­ ی تحلیل سپرده­ شود. در این میان آ­ن­چه بیش از یک توصیف صورتگرایانه ­ی هم­زمانی مد نظر نگارندگان بوده ­است، اعتنا به علل و روندهایی است که با مبانی ذهن­بنیاد بشر، دست­اندرکار تکوین و زایش این ابزار دستوری به منظور ایفای نقش­های ارتباطی بوده­اند. در این کتاب، برای نخستین بار انگاره­ای ارائه می­شود تا بررسی صورت و نقش «افعال معین» به دقت و با تکیه بر مستندات فارسی امروز و فارسی دوره­های پیشین انجام پذیرد. این انگاره «مدل ابعاد معین­شدگی» نامیده شده­است. پژوهشی که در این کتاب به آن خواهیم پرداخت، پژوهشی همه ­زمانی در واکاوی روال تکوین افعال معین در زبان فارسی است. تأکید بر روال همه­ زمانی این پژوهش بدین معنا است که در بررسیِ ساخت افعال معین زبان فارسی هدف آن است  تا نقش­ ها و تا حدی ساخت صوری سازه ­های معین در نظام هم­زمانی زبان فارسی با توجه به روال تحول در زمانی این سازه­ ها به صحنه­ ی کاوشی عمیق کشیده شوند.کتابی که اینک پیش روی شماست، برگرفته از برترین رساله ­ی دکتری زبان­شناسی کشور در سال 1394 است که به همین دلیل

شایسته­ ی دریافت نخستین جایزه ­ی دکتر محمد مقدم شناخته شده ­است.


ناشر : تاریخ نشر : 1396 نوشته : شادي داوري - مهرداد نغزگوي کهن