« تمامي كالاها و خدمات اين فروشگاه، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است »
post-image
چهارمين همايش ملي صرف


نگاهی به دستور سنتی که در آن طبقه‌بندی مقولات کلام و بررسی حالت‌های دستوری واژه‌ها جایگاهی ویژه دارد تا دستور زایشی که در آن واژگان یکی از حوزه‌های مستقل دستور شمرده می‌شود، بیانگر توجه ویژۀ دستورنویسان و زبان‌شناسان به حوزۀ صرف است. وجود ویژگی‌های متنوع واژگانی در زبان‌های مختلف و در پی آن شکل‌گیری نظریه‌های متعدد صرفی، گسترۀ این شاخه از زبان‌شناسی را بیش از پیش نمایان می‌سازد؛ این گستره به نگرشی نسبتاً نوین در زبان‌شناسی یعنی زبان‌شناسی شناختی، نیز کشیده می‌شود و صرف شناختی دریچه‌ای نو در پژوهش‌های زبان‌شناختی می‌گشاید. در این میان بهره‌گیری از دستاوردهای زبان‌شناسی رایانشی، و به‌ویژه زبان‌شناسی پیکره‌ای و استفاده از داده‌های کمّی، شرایط را برای تأیید نظریه‌های صرفی فراهم می‌کند. سرعت پیشرفت در این حوزۀ علمی به‌حدی است که برگزاری دائمی همایش‌های علمی تخصصی را برای ارائۀ دستاوردها و تبادل نظر صاحب‌نظران، ضروری می‌نماید.این کتاب دربردارنده 8 مقاله مربوط به چهارمین همایش ملی صرف با محوریت «نظریه‌های صرفی نوین در زبان‌های ایرانی» ­است.     


ناشر : تاریخ نشر : 95 نوشته : شهرام مدرس خياباني - فريبا قطره
post-image
مجموعه مقالات سومين هم انديشي صرف


مجموعه‏ی حاضر مشتمل بر مقاله­هایی است  با عناوین 1. نظریه‌ی بهینگی بازنمون‌بنیاد: رویكردی محدودیت‌بنیاد؛ 2. مفهوم ستاك ساختواژی در چارچوب نظریه‌ی صرف مبتنی بر تكواژ قاموسی؛ 3. پسوندافزایی اشتقاقی زبان فارسی در چارچوب نظریه‌ی فب؛ 4. مقولات واژگانی، از نظریه تا واقعیت؛ 5. آیا انضمام و ترکیب در فعل فارسی توجیه‌پذیر است؟؛ 6. بررسی واژه‌سازی پسانحوی در زبان فارسی؛ 7. بررسی وندهای اشتقاقی زایا و غیرزایا در فارسی معاصر؛ 8. صرف شناختی و گستره‌ی آن؛ 9. بررسی پیكره‌بنیاد  همنشینی پسوندهای اشتقاقی در زبان فارسی می‌باشد که در سومین هم‌اندیشی صرف ارائه شدند.


ناشر : نشر نويسه پارسي تاریخ نشر : 1392 نوشته : شهرام مدرس‌خياباني – فريبا قطره